lulu
: - /10 ( Üye)

meral @meral

47 yaşındaki ispanyol yazar almudena grandes, lulu romanı ile kendisi 29 yaşında iken, ispanya'da erotik edebit ödülü almış ve uluslararası bir ün kazanmış. kitap 1990 yılında film yapılmış. roman uzun yıllar türkçe'de basılmamış. yanlış hatırlamıyorsam bunun nedeni erotik içeriğinin sakıncalı bulunması idi.
bende fena bulmadığım "kadın modeller" adlı öykü kitabı da olan yazar, bir internet sitesinde okuduğuma göre erotik roman yazarı kimliğinden kurtulmak istiyormuş ve son zamanlarda ispanya iç savaşını konu alan bir roman yazmış.
kitaba gelince; madem ki erotik roman ödülü diye bir şey uydurulmuş, o vakit bu kitabın onu alması hakkıdır diye düşünüyorum. melissa p. filan okumadım ama bundan daha üstürüplu ve estetik bir erotizm içermiyordur sanırım o kitap. erotik edebiyat deyince aklıma lady chatterley'in sevgilisi geliyor. d.h. lawrence'nin yazdığı kitapta aykırı bir aşk hikayesi olağanüstü zarif anlatılan bir erotizm ile süsleniyor. lulu ise öyle değil, seks en açık ayrıntılarıyla kimine göre bazı yerlerde gereksiz ve rahatsız edici olabilecek kadar açık anlatılıyor, ancak zarif değil. ben muhafazakar sayılırım bu tür konularda, ancak çok rahatsız olmadım. (nermin bezmen'in sır kitabında çok rahatsız olmuştum) bunun nedeni, yazarın amacının okuyucuya bol bol fantezi ve iç gıcıklayıcı seks sahnesi vermek değil, karakterin kişiliğindeki şehvetperestlik ve tutku nedeniyle cinselliğe farklı bakışını aktarmak olması sanırım. yine de lady cahtterley'in sevgilisi'ni kendime daha yakın buluyorum.
lulu karakteri küçük yaştan itibaren cinselliğe olağandan fazla ve farklı bir ilgi duyar. cinsellikte tabuları, kuralları yoktur. anında karar verir, cinselliği düşünmeden yaşar. cinselliği özgürce ve zevkle yaşamanın sapıklıkla olan sınır ayrımına defalarca gidip gelir. 16 yaşında aşık olduğu ve sonra evlendiği pablo ise hayatının her alanında olduğu gibi bu konuda da onun yanındadır. aralarındaki aşk ilk andan beri yakıcı ve tutuldur. buna rağmen lulu bazen kendini yalnız ve pablo'dan uzak,ve onun gözetimindeki küçük bir kız çocuğu gibi hisseder. büyümek istemektedir ve bunu hep cinselliğiyle gerçekleştirmeye çalışır. bu bir kısır döngüdür.

27 Ağustos 2007 23:40

AdaPeri @AdaPeri

yenilgileri yalnız yaşayan ama yalnızlığına yenilmeyen bir kadın lulu. onun için herşeyi önce yaşamak ve sonra düşünmek geliyor. pablo ve kızı..
erotik roman ödülü alması ise ilginç.

29 Ağustos 2007 19:31

yare82 @yare82

kötü bir roman erotizm felan iğrenç

28 Ekim 2007 14:51

almudena grandes

Maalesef henüz almudena grandes ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle