bir ekonomik tetikçinin itirafları
: 10.0 /10 ( 1 Üye)

mbdabn @mbdabn

ilginç bir kitap... okumanız lazım,ekonomist olmanıza gerek yok, çok sade bir dille yazarın başından geçen gerçek olaylar.
heleki satılma sırası
nehirlerimize geldiği şu sırada....
kısaca konu: john perkins ekonomik tetikçidir ve itiraf ediyor. gerçi böylede para kazanıyor ama neyse orasını bilelimde görmiyelim.
ekonomik tetikçide şu demekmiş(ülkeleri tirilyonlerca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyoneller) dünya bankası,uluslararası kalkınma ajansı v.s kuruluşların aslında birkaç zengin ailenin olduğunu ve bunların 22 ülkeyi nasıl iyilik yaparak görünüşte, batırdıklarını itiraf ediyor.
sıradaki bizmişiz...

çıkardığım sonuç:ülkeler 'yok' şirketler 'var' diyebiliriz gibime geliyor...

28 Ağustos 2007 07:08

Şah @Şah

okumayanın dünyadan bihaber yaşadığına inanacağım bir kitap..

ekonomik tetikçiler (et'ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. dünya bankası, abd uluslar arası kalkınma ajansı ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. nereden mi biliyorum; ben de bir et idim.'

dünyamızı kimler yönetiyor? kirli aileler, kirli şirketler.
kalkındırma yalanı altında -milyarlarca dolarlık- şişirilmiş projeler ve bu projeleri 'bilimsel' gösteren, üniversite kitaplarına bile geçmiş raporlar, teoriler. maalesef bu kez komplo değiller! hedef ülkeler, hedef yöneticiler; ya satılacaklar, ya da ölecekler. hepsi yaşanmış, hepsi gerçek.

yöntem çok, amaç tek: şirketokrasi ile yönetilen "küresel imparatorluk"
(tanıtım bülteninden)

02 Kasım 2013 17:46

Şah @Şah

kitaptan birkaç alıntı vereyim;

* kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç para verip otobanlar, yollar yaptırırız..
* sonra onlara arabalarımızı satarız..
* daha sonra bankalarını satın alırız..
* o bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız..
* böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle..

o ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan bir kredi ayarlarız. ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. o ülkede ‘proje’ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

02 Kasım 2013 17:47

john perkins

Maalesef henüz john perkins ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle