paris düşerken
: 8.0 /10 ( 4 Üye)

smyrna @smyrna

hitler, savaş, 1930-1950 li yıllar

02 Ocak 2008 13:29

abraham @abraham

muhtesem bir kitap,genclere tavsiye olur.

07 Ocak 2008 09:08

Şah @Şah

paris düşerkken, fırtına ve dipten gelen dalga'dan oluşan nehir roman,20. yüzyılın en hareketli dönemini tüm tarafları ve çeşitli yönleriyle tasvir eden dev bir eserdir. savaşın ayak seslerinin duyulduğu 1930'ların ikinci yarısından soğuk savaş rüzgarlarının avrupa'yı içine aldığı 1950'li yıllara kadar uzanan dönemi kapsayan bu eserin ilk kitabını oluşturan paris düşerken'de, yayılmacı hitler faşizminin işgali altındaki paris'te toplumun farklı kesimleri üzerine projektör tutulur. bir yanda işgalcilere çıkar hesaplarıyla bağlı olan yönetici elit ile burjuvazi, diğer yanda faşizme karşı yurt savunması için örgütlenen direnişçiler bu saflaşmanın iki ana kesimini oluşturmaktadır. işgal günlerinde, her şeylerini geride bırakarak, kafileler halinde kentlerini terk eden parislilerin trajedisi, uluslar arası diplomasinin satranç tahtasında yapılan hamleler, cepheden gelen bozgun haberleri, direniş hareketini örgütleme çabaları... avrupa'nın çehresini kutuplarında yer alan kahramanlar... yüzyılın en büyük romanlarından sayılan ve sayısız dilde basılarak milyonlarca insan tarafından beğeniyle okunan bir klasik. (arka kapak)

14 Eylül 2013 22:52

stillalivenga @stillalivenga

çok zaman oldu okuyalı ama güzel bi kitaptı hala bi duygu hatırlatıyor bana. hafif romantik öğeler taşıyan savaş filmi gibi...

16 Eylül 2013 15:37

deep_not @deep_not

okumaya başladığımda karakterlerin benzerlerinin etrafımda hala varolduğunu gördüm. yazarın yıllar öncesi yazdığı duyguları bende bu gün hissediyorum. sıkıntı kitabı bitiremedim. neden? politik kısımları sıkıcı geldi, o kısımları atlamak mümkün değil yavaş okursam onu almak isteyen başkasının hakkı'nı yemiş olurum. daha sakin geçen zaman'larda tekrar okumak dileğiyle.

12 Kasım 2015 23:33

ilya ehrenburg

Kitap Adı
fırtına
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
dipten gelen dalga
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle