kirpinin zarafeti
: 9.0 /10 ( 1 Üye)

kafkalamak @kafkalamak

kirpinin zarafeti (fransızca: l'élégance du hérisson), fransız roman yazarı ve felsefe profesörü muriel barbery tarafından yazılan romandır. eserde, aklını ve entelektüelliğini kasten gizleyen bir apartman kapıcısı olan renée michel'in bu özelliklerinin dengesiz fakat büyümüş de küçülmüş gibi görünen bir kız çocuğu olan paloma josse tarafından keşfedilmesi konu edilmiştir. paloma, renée'nin çalıştığı apartmanda yaşayan yüksek sınıf bir ailenin kızıdır.
birçok bilge karakterin yer aldığı kirpinin zarafeti'nde müzik eserlerine, sinema filmlerine, tablolara ve edebi çalışmalara göndermeler vardır. felsefe, sınıf bilinci ve kişisel fikir ayrılıkları gibi temaların bir arada işlendiği romanda iki anlatıcı vardır: renée ve paloma. olaylar ve fikirler bu ikilinin dilinden okuyucuya aktarılır. paloma'nın anlattığı bölümler günlük formatında yazılmıştır. renée'nin de hikâyesi birinci şahsın ağzından anlatılmasına rağmen daha romansıdır ve şimdiki zamanda anlatılmaktadır.

11 Kasım 2012 02:15

ahuş @ahuş

son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. farklı anlatım tarzını, satır aralarında verilen edebi bilgileri... anlatamayacağım. okuyun diyorum.

19 Ağustos 2015 10:57

muriel barbery

Kitap Adı
gurmenin son yemeği
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle