varolmanın dayanılmaz hafifliği
: 8.1 /10 ( 11 Üye)

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

çek yazar sürekli hayatı sorguluyor romanlarında. nedir yaşama amacımız. nasıl yaşamalıyız. hep bu soruyu soruyor kendisine ve okurlarına da bunu düşündürmeye çalışıyor. daha önce yazarın bir kitabını okumadıysanız ölümsüzlük ya da bu kitap iyi bir başlangıç olabilir. bitirdikten sonra da benzeri bir hafifiliği hissedecek kitabı kapatacak tekrar işinize, dünya meşgalesine dönmek zorunda kalmanın acısını hissedeceksiniz. napalım eşeğe yükleyip kitaplarımızı bir su kenarındaki ipe bağlayıp yularını ve de uzanıp yeşil çimenlere sırt üstü sabah akşam kitap okusak kimse bize ekmek vermez. keşke verselerdi de biz de varolmanın dayanılmaz hafifliğini kılcallarımıza kadar hissetseydik.

28 Nisan 2007 22:47

kırıntı @kırıntı

parmenides'in dünyayı çifter çifter karşıtlıkılara bölmesi ve karşıtlardan her birinin bir yarısını olumlu diğer yarısını olumsuz olarak değerlendirmesiyle ağırlığın mı hafifliğin mi olumlu olduğunu düşündüren, bu bağlamda var olmanın ağır mı hafif mi olduğunu karakterlerinin yaşantısının etrafında düşündüren,sadakatsiz tomas ve kıskanç tereza'yla hayatı(mızı) yeniden gözden geçirmemizi sağlayan güzel bir kundera eseri.

13 Mayıs 2007 17:08

Sylvia Woolf @Sylvia Woolf

unutulmayan kitaplar...

14 Mayıs 2007 22:42

Ramiz @Ramiz

yıllar önce almancasını (die unertraegliche leichtigkeit des wahrseins) okuduğum ilginç kitap.

15 Mayıs 2007 10:45

cahil @cahil

insanın özgür olma çabasını, iki insanın özgür ama bir arada olmaya çalışmasını, sevgi yüzünden birlikte kalmaya uğraşmayı, isteklerimize rağmen hayatın bize getirdiklerini ve bunlar ile yaşamayı öğrenmek üzerine muhteşem bir kitap. kurgusu ve karakterler üzerine detaylar sizi ağlatabilir veya şaşkına çevirebilir. filmi de kitap kadar güzel ve etkiliyici olan nadide romanlardan.

11 Haziran 2007 18:13

booboo @booboo

kitabın başındaki "sonsuz döngü" sorusunu çok düşündürücü ve zekice bulup bir arkadaşıma fikir danıştığımda "yeni bir şey değil" cevabını alıp şaşırdığım; ve bu sene aldığımız felsefeye giriş dersinde fikrin nietzche ye ait olduğunu öğrenip utanmama sebep olmuş kitap.
arkadaşı da ayrıca rahmetle anıyoruz.

24 Haziran 2007 04:18

AdaPeri @AdaPeri

kitabı yıllar önce okuduğumda yazarın düşüncelrine hayran olmuştum. bu eserde okunması gereken bir eser. yıllar önce filmi de vardı. ama kitabı tercih ederim.

24 Aralık 2007 10:55

yazgecer @yazgecer

katılıyorum, filmi çok kötüdür..kitabı da abarttıklarını düşünürüm hep nedense..belki de bana hitap etmemiştir

24 Aralık 2007 13:04

smyrna @smyrna

okunması gerekenlerden

25 Aralık 2007 11:17

anes @anes

bu kitap ya bir roman görünüşünde bir felsefe kitabı olarak okunabilir, ya da bir felsefe kitabı görünüşünde bir roman olarak. ne olursa olsun, muhteşem bir eser. kundera karakterlerini ana hatlarıyla gösteriyor, ayrıntılarına girmiyor, ama onlar aracılığıyla bize bir dizi soru soruyor. derin psikolojik analizlerden uzak duruyor, ama okurun sürekli takip etmesini, merak etmesini de sağlıyor. kitap özellikle cinsellik temasını sıradışı bir şekilde işliyor. en zor toplumsal dönemlerde (savaşlar, devrimler) insanların tek değişmeyen arzuları ve belki de hiç değişmeyecek rahatlama anları aşk ve kundera'ya göre cinsellikte gizleniyor. varolmanın dayanılmaz hafifliği bununla beraber, insanların 'seçimleri' ya da 'tercihleri' üzerine de bir roman. bu tercihlere veya da seçimlere götüren süreçteki 'rastlantılar' da romanın ana temasını oluşturuyor. zekice ve eğlendirici bir şekilde tasarlanmış bir roman bu. okuduktan sonra sizde derin izler bırakacağı da muhakkak.

16 Mart 2009 17:59

milan kundera

Kitap Adı
ölümsüzlük
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kimlik
Yayınlanma Tarihi
1998
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
gülünesi aşklar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yavaşlık
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ayrılık valsi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yaşam başka yerde
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
saptırılmış vasiyetler
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
şaka
Yayınlanma Tarihi
1969
Kullanıcı
Görüntüle