bir psikiyatristin gizli defteri
: 4.7 /10 ( 7 Üye)

Şah @Şah

gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, dr. gary small da bunu gayet iyi biliyor. psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde dr. small pek çok şey görmüş. şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır. bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız. sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici dr. small, sizleri kariyeri içinde boston`un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. akıl hocası kendi hastası olduğunda dr. small`un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve small`un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...

10 Ağustos 2013 14:37

iyeni30 @iyeni30

okurken büyük heyecanlara kapıldığımı ya da "vay arkadaş" diye şaşırdığımı söyleyemem. anlatımda ve olaylarda hafif bir kurgu havası da var. olaylar sağlıklı beyinlere hitap etmiyor diyebilirim :) okunmazsa çok şey kaçırılmış olmaz. elinize gelirse de şöyle bir göz gezdirebilirsiniz.

18 Ağustos 2013 15:14

deep_not @deep_not

beğenmedim. anlatılan hikayeler enteresan değil. arka kapakta komik denmiş ama espri anlayışımız aynı değilmiş. bu yuzden ilk basımına baktım 2010. eskiden yazılmamış ama eski havası var.

24 Aralık 2013 14:15

stram-berryy @stram-berryy

olayları anlatırken bilgilerde veren sık sık freudu anlatan bir kitap,bazı olayların çözülemlenmesinde türk filmi tadında rastlantılar olsa da beğendim. gayet hoştu bende psikoloji ile ilgilenenler okuyabilir

09 Ocak 2014 15:43

AKKURT @AKKURT

genel itibariyle ismi gibi bir psikiyatristin hayatından notlar içeriyor, başından geçen bazı olayları anlatmış

benim gibi psikiyatriye merakınız varsa hoşunuza gidecektir. kabul ediyorum öyle ahim-şahım bir kitap değil ama sıkmıyor da. üstelik sadece hasta analizi de yapmamış bazı meslek arkadaşlarının da zihinsel yapısından bahsetmiş. arada kendi mesleğine olan ön yargılara da sitem etiği bir kitap.

söz konusu psikiyatri olunca anlattığı hikayeler sıradan kalmış. ama bazı cümleleri ve bazı tespitlerini okuyunca keşke bu kitabı bir kaç ay önce okusaydım dedim... bazı şeyler farklı olurdu... (vaktiniz varsa okuyunuz vaktiniz yoksada boş verin derim...)

30 Ocak 2014 20:39

aglarkenokur @aglarkenokur

methini çok duydum kısa zamanda elime almak için sabırsızlanıyorum okuduktan sonra neler olacak bakalım

30 Ocak 2014 23:45

pulviae @pulviae

psikiyatriye merakı olanlar için ilginç bir kitap gelecek başta.. ama okudukça slında basit şeylerden gözden kaçırdığımız sevgiler vermediğimiz değerler yüzünden beynimizin bizi nasıl aldattığını görebilirsiniz.. sevgi arsızlığı değil hakedilen sevgiyi almamak kimi zaman.. kimi zaman yetememe duygusu.. aslında basit ama ilerleyen zamanları kompleks dolu..

12 Temmuz 2014 16:19

asenam @asenam

bu kitabın methini ben de çok duydum ama fos çıktı. hatta kitabın ortasında çok sıkıldım. okunsa da olur okunmasa da. çok bir özelliği yok kitabın.

29 Temmuz 2014 00:38

gary small, gigi vorgan

Maalesef henüz gary small, gigi vorgan ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle