çark
: 10.0 /10 ( 1 Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

büyük tezgâh işlemedi; dinleri yoketmeye karar vermişlerdi dünyayı yok ettiler. masum iki çocuğun aşkı kaldı geride... bütün anormallikler bir sabah ülkede iç savaşın başlamasıyla ortaya çıktı. akdeniz sahilindeki bir kasabada yaşayan zengin ve asil maşukalı ailesi, bilinmeyen bir sebepten kaçmaya çalışırken, kamyonetleri ateşe verilmek suretiyle katledildi.son anda araca binmeyen evin en küçük oğlu 15 yaşındaki atila kurtuldu. atila, yaşadığı şoku henüz atlatamamışken evin kapısına yaşıtı olan sarışın, mavi gözlü bir kız dayandı. korku ve dehşet içindeydi üstelik hiç duymadığı bir dil konuşuyordu. saatler sonra eve bu defa bir terörist sığındı, yaralıydı.ertesi gün askerler darbe yaptı ve yönetime el koydular. iç savaş bitti. kapıya dayanan kız şilili'ydi ve adı alanya de lozado idi. teröristin adı ibrahim urkut idi ve iç savaşı başlatan etnik gruptandı. atila, yok olup giden ailesinin ardından gelen alanya ve ibrahim'e tutundu sıkıca. onlara bağlandı. ve kaderleri bu garip üçlüyü şili'nin atacama çölü'ne savurdu. çünkü üçü de uluslararası bir entrikanın seçilmişleriydi ve atacama'nın derinliklerinde saklı bir çark sistemine ulaşmaları gerekiyordu. kahraman olacaklarını zannediyorlardı hain oldular.
(tanıtım bülteninden)

24 Mayıs 2014 22:48

Jason Macandale @Jason Macandale

aslında çok favorim olmayan kadim sırlar, yokolan efsanevi medeniyetler, semavi dinlerden bağımsız tanrılar, kimselerin bilmediği gizli örgütler ve onların komplo içinde komploları temelli bir konsept üstüne kurulmuş. çark ismi de baştan bu komplolardan mevcut mekanizmayı simgelerken, sonradan bizzat gerçeğe dönüşüyor.

alanya'lı türk genci atila ile şili'li güzel alanya'nın (isim gerçek bir şili ismi, benzerlik gerçelik payı yüksek olan bir kurgu ile kitapta açıklanmış) efsanelerdeki şifreyi çözmesi için nazi almanya'sından kalma bir örgüt tarafından çok uluslu, bol hainli bir plana dahil edilmesi ile başlıyor. bu aşamadan sonra planın yayıldığı alt yapı, kurgunun detaylandırılması, şili ve alanya arasındaki zaman ve mekan geçişleri muazzam. maceranın yanı sıra felsefi boyutu ile de dikkat çekiyor. türkiye'deki etnik ayrımcılığın tam dozunda, kamu spotu şeklinde değil, hikayeye güzel yedirilmiş olması artı puan... ayrıca kayıp kıta mu - hitler - atatürk bağlantısı ile alkışlanmak ile taşlanmak arasında ince bir çizgide yürüyebilmiş...

ancak, ana karakterlerden atila'nın 15, alanya'nın 14 yaşında olması okurun (en azından benim) kendini karakterlerin yerine koymasını engelliyor. bir de 470 sayfalık kitabın 380. sayfasına gelindiğinde bile hala birilerinin birilerine malum plan ile ilgili bir şeyler anlatıyor olması aksiyonu yavaşlatıyor. kişisel görüşüm kitabın bu alt yapı ile bir kaç kitaba yayılabileceği ya da zamanla içinden çıkacabilecek yan hikayelerle desteklenebileceği... tabi ticari açıdan büyük bir risk olduğunuda kabul etmek gerek. ufak tefek kelime hatalarını saymazsak güzel bir edisyon olduğunu söyleyebileceğim kitabın kapağının tasarımı yazara ait. sadece hiç beğenmediğim yazı karakterini başkası tasarlamış.

idrak sınırlarının ötesi, astral ve paranormal boyut hayranlarının türkçe roman ihtiyacına cevap verebilecek ve arkasından geleceklere kilometre taşı olabileceğini düşündüğüm bir kitap. türün meraklısı değilseniz sıkılabileceğinizi göz önünde bulundurunuz, bunun dışında alınmalı okunmalı dediğim bir kitap...

ancak şu an sitede gördüğünüz kapak kitabın ilk versiyonuna ait. almak isteyen arkadaşlar buna dikkat etmeli.

13 Haziran 2014 07:31

mehmet mollaosmanoğlu

Kitap Adı
ata mezarlığı
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
cennet ayracı
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ataerkil
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
atahunalp urumgalatlı'nın amel defteri
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kutsal adalet
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
talaytaytan
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
boğayı öldür
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle