halkın iradesi
: 10.0 /10 ( 1 Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

türkmenistan, yıl 1881. gök tepe kalesi'nin zindanında bir tutsak var. iki yıldır bağlı olduğu sandalyeden kalkmamış, elli yıldan uzun süredir gün ışığını görmemiş biri. şehir, rusların kuşatması altında, çok geçmeden de düşüyor. rus ordusundaki bir albay, çok özel bir nedenle burada bulunuyor. albay otrepyev kalenin mahzenine iniyor. ne var ki, onun gelişi tutsak için özgürlük anlamına gelmiyor; albay sadece yeni bir zindancı, üstelik eski bir dost, yeni bir düşman. ikisi birlikte daha da eski bir düşmanla buluşmak için rusya'ya dönüyorlar.

st. petersburg'da başvampir zimeyeviç, her zamanki gibi pusuda bekliyor. çar ii. aleksandr'a gücünün yetmeyeceğini biliyor ama yeni çareviç için durum farklı. otrepyev tutsağı ona getirince, zimeyeviç ihtiyacı olan her şeyi elde etmiş olacak. geriye sadece çarın ölmesi kalıyor. ne var ki gök tepe'den gelen yalnızca otrepyev'le tutsağı değil. peşlerinden gelen subay, ne çarı ne otrepyev'i ne de zimeyeviç'i umursuyor. o kendi ailesinin intikamını almaktan başka bir şey düşünmüyor.

bu arada çarın halka tanıdığı birtakım özgürlükler, halkın daha fazlasını istemesine yol açıyor; bazıları ise mutlak özgürlüğün diktatörün ölümüyle gerçekleşeceğine inanıyor. o inançla 1 (13) mart 1881 günü çar ii. aleksandr'a yaptıkları suikastle rus tarihinde önemli yeri olan halkın iradesi (narodnaya volya) örgütü, dünyadaki terörist örgütlerin ilk örneklerinden biri.

1812'de rus tarihinin en kara dönemi sayılan napoléon işgali sırasındaki gerçek olayları çarpıcı bir vampir öyküsüyle harmanlayarak başlayan "danilov beşlisi", bir yandan danilov ailesinin, diğer yandan romanov hanedanı'nın korkulu rüyası olarak tam yüz elli yıl sürüyor ve çarlığın düşmesi, danilov ailesinin son üyesinin de o korkulu rüyayı bitirmesiyle sona eriyor. beşlemenin dördüncü kitabı olan halkın iradesi de diğerleri gibi bir solukta okunan sürükleyici bir roman.
(tanıtım bülteninden)

07 Haziran 2014 23:18

Jason Macandale @Jason Macandale

kitap serinin diğer kitapları gibi yine rusya tarihindeki gerçek bir olayın içine yerleştirilmiş. yazarın bu konudaki ustalığı gerçekten takdire şayan. halkın iradesi (narodnaya volya) isimli örgütün gerçek üyelerinin içine yerleştirdiği kendi karakterleri ve örgütün eylemlerini kendi vampir hikayesi ile bütünleştirişi inanılmaz. halkın iradesi çar ii. aleksandr'ı öldürmek için planlar yaparken, dedesinin izinden sahte bir kimlikle ilerleyen mihail konstantinoviç danilov, hem çarı korumak hem de yuda'yı öldürerek dedesinin intikamını almak istiyor. ancak yuda'nın peşinde olan sadece kendisi değil. üvey amcası dimitriy ve baş vampir zimeyeviç'te yuda'yı ölü görmek istiyor.

kitabın benim gibi takipçiler için en tatmin edici yanı, daha çok yuda ismi ile tanıdığımız richard llywelyn cain'in gerçek yaşamı hakkında tüm detayları vermesi. (sen ne pis adammışın be richard). yine en baştan beri tahmin edilen, ama açık vermeyen, keşke öyle olmasa dediğimiz şey doğru çıkıyor. zimeyeviç'in hepimizin yakından tanıdığı kont tepeş (evet drakula) olduğu resmiyet kazanıyor. bunun yanı sıra cain'in opriçnikler ile tanışmasına osmanlı imparatorluğu emrinde eflak'a gitmesinin sebep olduğunu öğreniyoruz. 1877 yılında da osmanlı'ya bir ziyaret daha yapan cain osmanlı tokadının tadına bakıyor. bu noktada kitapta osmanlı yerine zaman zaman türkiye diye bahsedildiğini görüyoruz. osmanlı'nın son zamanlarında bazı kaynaklarda ottoman yerine türkiye denildiğini biliyor olsam da; bu kitapta sebep bu mu, çevirmenin işgüzarlığı mı, yoksa türk hayranlarına sempatisi olduğu bilinen yazarın bir jesti mi emin değilim. neyse, osmanlı ya da türkiye cain geldiğine geleceğine pişman oluyor.

30 Haziran 2014 07:28

jasper kent

Kitap Adı
oniki
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
çarın laneti
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
on üç yıl sonra
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
son ayin
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle