eyvah kitap
: 8.0 /10 ( 1 Üye)

bulenta @bulenta

çocuklarımız ve gençlerimizin neden "eyvah kitap" dediğini dillendiren öyküler!

yazar mine soysal bu kitabını, okuma eğilimleri üzerine sohbet ettiği 40 binden fazla öğrenciden esinlenerek kaleme aldı. çocukların, gençlerin gözünden "kitap" ve "okuma" kavramlarına sıradışı açılardan yaklaşan deneme, aynı zamanda ülkemizde son yıllarda bu alanda yaşananları da tartışmaya açıyor. kitapta yer alan ve gençlerin "kitap okuma" deneyimlerini içeren şaşırtıcı, düşündürücü, hatta komik öyküler eğitimcilere, ebeveynlere, çocuklara ve gençlere birlikte tartışma olanağı sunarken, çarenin bireysel haklara saygı göstermek, nitelikli seçenekler sunmak ve sınırsızca iletişim kurmak olduğuna işaret ediyor.

bu kitaptaki öyküleri anlatanlar: klasiklerden nefret ettiğini sananlar. sürekli, odana git, kitabını oku! denenler. bilgisayarla kitaplar arasında seçime zorlananlar. kitap okuduğu duyulursa karizmasının çizileceğinden korkanlar. yalnızca kitap okurken kendini iyi hissedenler. ailesi hiç kitap okumazken, tatilde bile kitap okuması beklenenler. sadece harry potter kitapları okumak isteyenler. öğretmenin ödev verdiği kitabı iğrenç bulanlar ve diğerleri...

kitapta yer alan 32 öykü: aptal mıyım ben?; kitaptan kaç alınır?; odana git, kitabını oku!; okuma saati çilesi; bilgisayar mı, kitap mı?; çok para gerekliymiş; bizimkiler hep kitap okur; şimdi keyfim tıkırında; duyulursa karizmam çizilir; kararı babam verir; aile klasiklerimiz; ödev verdiler, iğrençti!; konsantre olamıyormuşum; öğrenmekle ne ilgisi var?; kitap okumak zorunda değilim!; zorla şiir okunur mu?; kitap başına yirmi lira; böyle armağan mı olur?; ortadan toz olmak; okurken iyiyim; ayın okuyan öğrencisi; biz kitapla mı büyüdük?: harry potter okumak; gazeteci ailenin gazeteci kızı; bari tatilde rahat bırakın!; büyüyünce okursun; televizyonla olur mu?; önyargı da ne demek?; "oku" demekle olur mu?; okulda yazar var; öyle yalnızım ki...; okulla aram yoktur; bu da benim öyküm.

24 Eylül 2014 08:28

mine soysal

Kitap Adı
ala
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
mermer kent priene
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
dağlardaki tanrılar labraynda
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
istanbul masalı
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
tarihten günümüze anadolu'da konut ve yerleşmenin öyküsü
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
daralan
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle