bir imparatorluğun ölümü
: 4.0 /10 ( 1 Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

cumhuriyet gazetesinin okurlarına armağanı olan bu 143 sayfalık kitabı okumam neredeyse 1,5 ay sürdü. bunun en önemli sebebinin kardeşimden ödünç aldığım ps 3 kadar kötü çevirisinin de etkisi var. çeviri konusunda sayfalarca geyik çevirebilirdim ama çevirmen hakkında kısa bir araştırma yapınca vazgeçtim. açıkçası server tanilli hakkında koskoca internet mecraasında ilk ve tek olumsuz yoruma yapacak adam olmaya cesaret edemedim. benim cehaletimdir, çeviri konusunda bir usulün adıdır diyorum bu saatten sonra. yine de bloğumda bir iki paragrafa yer vereceğim.

kitabın içeriğine gelince; kitap osmanlının 1908-1923 yıllar arasında geçen zamandaki siyasal yaşamı konu almış. daha o tarihlerden ittihat ve terakki partisinin islamiyet'i parti çıkarlarına alet etmesi, iaşe dağıtımının başında duranların devlet hazinesini kendi hazineleri gibi kullanması, tek partili iktidarın güzel başlayıp, kısa sürede kendi diktasını ilan etmesi gibi benzerliklere bakarak, politik kokuşmuşluğun dna'mıza kodlandığını söyleyebilirim. soykırım iddialarına "yoktur" diye yorumda bulunmuşlar. (ki benim de görüşüm bu yönde) ancak osmanlı tarihi ve türk dili ve edebiyatı ve uygarlıkları konusunda uzman olan yazar 143 sayfa boyunca sadece 4 yerde başka kitaplara referans verilmiş ve bu kitapların hepsi 1980 yılından sonrasına ait. bu açıdan bakınca objektifliğini değerlendirebilmek için başka kitaplarda okumak gerek gibime geliyor. konunun meraklılarına çok fazla bir şey vereceğini düşünmüyorum. içerik itibari ile en fazla liseliler dönem ödevi hazırlarken faydalanabilirler. bunun dışında artı bir değeri yok.

19 Ekim 2014 14:31

paul dumont, françois georgeon

Maalesef henüz paul dumont, françois georgeon ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle