yalan - %100 dürüst yaşamak mümkün mü
: - /10 ( Üye)

ahuş @ahuş

azılı bir katil kapınızı çaldı! peşine düştüğü çocuk evinizde saklanıyor. katil, çocuk nerede diye soruyor. nasıl yani? böyle bir durumda bile yalan söylememek mümkün mü? ya da bir baba kızını nikâh masasına götürüyor… bir bakıyor ki kızının gelinliği onu fazlasıyla şişman göstermiş. babanın bu durumda kızını uyarması dürüstlük mü gerçekten? dürüstlüğün de sınırları var mı, yoksa yalan, yalan mıdır?

sam harris, yalnızca doğruyu söylemek yoluyla, acı çekmemize ve utanmamıza yol açan pek çok durumdan kolaylıkla uzak durabileceğimizi savunuyor. öyle uç örneklere öyle çözümler buluyor ki, söylediğimiz yalanlar konusunda bir kez daha düşünmemize yol açıyor. sık sık yalan söylemek sevdiğimiz insanların özgürlüğünü ihlâl etmektir.

pek çok durumda, sahte yüreklendirme, öteki kişi için çok pahalıya mâl olabilir. bir daha hiç yalan söylememeye karar verseniz, ilişkileriniz ne şekilde değişirdi? kendinizle ilgili hangi doğrular birden görünür olurdu? nasıl bir kişi haline gelirdiniz? ve çevrenizdeki insanları nasıl değiştirebilirdiniz?

keşfetmeye değer.
(kitap tanıtımından)

05 Aralık 2014 09:21

sam harris

Maalesef henüz sam harris ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle