BirKitapOkudum
: 6.0 /10 ( 1 Üye)

mesgin @mesgin

Dırk Gently’Nin Holistik Dedektiflik Bürosu

Dünya çapında yüz binlerce edebiyatseverin tutkunu olduğu Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli serinin sempatik gezgini Arthur Dent’in yaratıcısı olan bilimkurgu yazarı Douglas Adams, ilk basımı 2016’da yapılan Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu isimli eseriyle okurlarını yeni bir seri ile buluşturuyor. 2018 yılında Alfa Yayıncılık tarafından İrem Kutluk’un çevirisi ile dilimize kazandırılan eser, edebiyat dünyasının önemli otoriteleri tarafından dedektifliğin bilinen kalıplarını yıkarak ezber bozan Dedektif Dirk Gently ve arkadaşlarını tanımak için iyi bir başlangıç olarak kabul ediliyor. Roman, bilimkurgu ve polisiye takipçileri için eğlenceli ve sıra dışı bir hikâye sunması ile dünyada ilgi görüyor.

Holistik Bir Dedektif ve Gizemli Bağlantılar

Kitabın başkahramanı Dirk Gently ​​“holistik “ (bütünsel​) ​bir​ ​dedektif​ ​olarak her şeyin temelde birbiri ile bağlantılı ve bütünsellik içinde olduğuna inanıyor. Çözülmesi gereken olayların içine ya tesadüfen karışıyor ya da bir başkası aracılığıyla çekiliyor. Yalnızca cevabını bildiği soruları sormayı seven Dedektif Dirk Gently’nin büyük ölçüde beceriksizlikle veya tesadüfi durumlarla açıklığa kavuşturduğu olaylar zincirini konu alan roman bilimkurgu ile kara mizahı ustaca harmanlıyor.

Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu sizi Dedektif Dirk’e göre “açıklanamaz”; fizik kurallarına göre ise “imkânsız” olan bilinmezliklerin peşi sıra sürükleyerek gezegenin doğuşuna uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Dedektif Dirk’in kolejin akşam yemeğindeki tuzluğun iki yüz yıllık bir Yunan vazosuna nasıl olup da girdiğini ya da tuhaf bilgisayarcının apartman merdivenine sıkışan kanepesinin gizemini çözerken izlediği adımlara okurun eşlik etmesini sağlayan eser eğlenceli üslubu ve komedi unsurları ile okuyucuyu hikâyeye bağlıyor.

Yerleşik uygulamalar ve insanoğlunun tuhaflıklarını tiye alan kitap, galaksiler arası ilginç karakterlerle tanıştırıyor. Pürüzleri üst üste yığarak ilgili olanı ilgisiz olandan ayırmayı okuyucusuna bırakıyor. Romanın Füsun Turcan Elmasoğlu’nun hazırladığı eğlenceli kapak tasarımı ve 336 sayfadan oluşan kaliteli basımı dikkat çekiyor.

Fenomen Olan Bilimkurgu Serilerinin Usta Yaratıcısı

1952 yılında Cambridge şehrinde doğan İngiliz bilimkurgu yazarı Douglas Adams, kısa zamanda bir fenomen hâline gelen Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Dirk Gently kitap dizisi ile en çok okunan yazarlar arasında bulunuyor. Eserleri televizyona ve sinemaya hızla uyarlanan yazarın kara mizah ile zenginleştirdiği bilimkurgu kitapları dünya çapında büyük ilgi görüyor.

01 Ağustos 2020 00:49

douglas adams

Kitap Adı
otostopçunun galaksi rehberi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kuşkucu somon
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
evrenin sonundaki restoran
Yayınlanma Tarihi
1996
Kullanıcı
Görüntüle